Kültür Aktiviteleri

AFYONKARAHİSAR KALESİ 

(Gazlıgöl'e  uzaklığı 20 km.dir.)

Afyon şehir merkezinde bulunan volkanik kaya  özellikli, yüksekliği 226 metre doğal bir kaya kütlesi üzerine kurulmuştur. Kalenin tarihi M.Ö.1350 yıllarına uzanmaktadır. Kalenin zirvesinde Ana Tanrıça Kybele'ye adanmış bir çok tapınma yerleri ve 4 adet büyük sarnıcı (su çukurları) bulunmaktadır. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad zamanında kale komutanı Ulumar Bedrettin Gevhertaş tarafından onarılmış, ayrıca kaleye küçük bir mescid ile yanına saray yaptırılmıştır. Kaleye çıktığınızda Afyonkarahisar 'ın eşsiz manzarı ile başbaşa kalıyorsunuz.

 

Ayazini Frig Vadisi

Gazlıgöl Kaplıca merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta olup  anadolu Kültüründe önemli bir yeri olan Frigler M.Ö.7 yy.’dan itibaren, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illerinin birleştiği bölümde,sanatsal kaya anıtları yaparak,insanlığa bir kültür armağanı olarak sunmuşlardır.

Ayazini kasabası Frig vadisinin başlangıçı olup bir birine yakın birçok eserin olduğu alandır. Frig vadisinin en büyük yerleşkesi Ayazini Kasabası ' da bulunmaktadır.

Ayayizini firg vadisi boyunca gezebilecek tarihi yerlerimiz;

Oyma Kilise

Avdalaz Kalesi

Kaya Mezarları

10.yy.dan Kaya Kilisesi

Şapeller

Çeşmeli KONAK 

(Gazlıgöl kaplıca merkezine uzaklığı 20 kilometre dir.)

Osmanlı son dönem sivil mimarisinin güzide örneklerinden biri olan Çeşmeli Konak şehrin ilk özel müzesi olma özelliği taşıyan ve pazartesi günleri hariç haftanın her günü hizmet veren konağı yerli ve yabancı pek çok turist şehir kültürünü daha yakından tanımak için ziyaret ediyor.

İbrahim Alimoğlu’nun kişisel koleksiyonunun eşsiz parçalarına ev sahipliği yapan Çeşmeli Konak, misafirlerini şehrin tarihinde, kültürel değerlerle bezeli bir yolculuğa çağırıyor.

 

Gedik Ahmet Paşa Camii

Gazlıgöl Kaplıca bölgesine 20 kilometre mesafede olup Afyon şehir merkezindedir.Sadrazam Gedik Ahmet Paşa 1472’de Mimar Ayaz Ağa’ya yaptırmıştır.Bu yüzden Gedik Ahmet Paşa Camisi adıyla da tanınır.Nakışları Abdüssamedoğlu Hasan’ındır. Camiyi 1795’te Müftfzade Ahmet restore ettirmiştir.

Karaca Ahmet Sultan Türbesi 

 

Gazlıgöl Yaylabağı Termal bölgesine Uzaklığı 22 kilometredir.

Karaca Ahmet Türbesi Gazlıgöl kaplıcaları içerisinden İhsaniye ilçesine giderken türbeden ismini aldığı Karaca Ahmet Kasabası içerisinde bulunan Horasan şehzadelerinden olduğu ve 1350 – 1390 yıllarında yaşadığı Moğol istilasında kaçarak Türk kafileleri ile birlikte Anadolu’ya gelip yöreye yerleşir.Yörede yalnızca mücahit bir veli olarak tanınmaz Karaca Ahmet Sultan o aynı zamanda bir hekimdir.Zamanında birçok hastayı iyi ettiği,oğlu Şeyh Eşref ve torunlarının da aynı yönde hizmet verdikleri belirtilmektedir.

Genellikle ruh hastalıklarına şifa bulmak isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir.Hastalar türbede bulunan falakaya benzer tomruklara bağlanarak birkaç gün türbede tutulurlar.Adak olarak türbede yemek yapılıp,fakirlere dağıtılır.

 

Mevlevî (Türbe) Camii ve Mevlevihane

 

Gazlıgöl Kaplıcalarına 20 kilometre mesafede Afyonkarahisar şehir merkezinde bulunana Mevlevi Camii Halk arasında “Türbe” ve “Mevlevî Camisi” adlarıyla da anılmaktadır. Binanın yıkılmasından sonra, 1844’te Abdülmecit tarafından yeniden yaptırılmıştır. Büyük yangın sonucu yanan mevlevihane, 1905’te II.Abdülhamit’in emriyle ondörtbin altın harcanarak büyük bir onarım daha geçirmiştir.

Afyonkarahisar mevlevîhanesinin diğer mevlevihaneler arasında ayrı bir yeri vardı. Mevlevîlik töresinde Konya’dan sonra ikinci sırayı alır. Semahane, mutbah ve öbür bölümleriyle birlikte esasen büyük bir mevlevîhanedir.

Mevlâna’nın torunlarından Âbâ Pûş-i Veli, Sultan Dîvanî (Mehmet Semâi Çelebi), Hızır Şah Çelebi gibi Mevlevî büyükleri ile Şah İsmail’in oğlu Elkas Mirza da burada yatmaktadır.

 

TARİHİ BEDESTEN ÇARŞISI

Tarihi Bedesten Çarşısı binası 1914 tarihinde, Hacı Bekir Tiryaki tarafından Fransız mimarave Ermeni bir ustaya yaptırılan Bedesten Genç Dönem Osmanlı yapılarındandır.Tarihi çarşıda 64 dükkan bulunmaktadır. Zaman içerisinde günümüzdeki halini almıştır. Çarşı içerisinde yer alan iş yerlerinde satılan ürünler nedeniyle düğün alışverişine çıkanların, yerli ve yabancı misafirlerin uğrak noktası olmaktadır.

Taş Medrese

Afyonkarahisar'ı ziyaret eden tüm yerli ve yabancı turistlerin mutlaka görmesi gereken bir yer dir Taş Medrese. Gedik Ahmet Paşa Külliyesi içerisinde yer  almaktadır. Restorasyonu yapılan medresede Afyonkarahisar Belediyesi’nce unutulmaya yüz tutmuş geleneksel  el sanatları ile ilgili kurslar düzenlenmekte olup, düzenlenen kurslarda yapılan ürünlerin satışı da gerçekleştirilmektedir. Medresenin havlusunda bulunan kafeterya ise dinlenmek isteyen yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin uğrak yeridir. Gazlıgöl Kaplıcalarına 20 kilometre mesafede olup yaz kış ziyaret edilebilen turistlik bir yapıdır.

Yemeni Çarık

Ahşap el yapımı Baston

Keçe ürünleri

Afyon yapımı Bıçak

Deri Aksesuarlar gibi anadolunun unutulmaya yüz tutmuş bir çok el sanatı ürünü buradan temizn edebilirsiniz.

Ulu Cami

Afyonkarahisar’ın en büyük camilerinden birisi olan Ulu Cami, Anadolu Selçukluları devrinde(1272-1277) yıllarında Sahipata Nusrediddün Hasan tarafından yaptırılmıştır. Ahşap sütunlar üzerine konan ahşap sütun başlıkları, sarkıt ve baklava dilimlidir. Başlıklar üzerine konan ahşap atkıların yan yüzeyleri renkli motiflerle işlenmiş ise de, bugün çok az izleri kalmıştır. Doğuya, batıya, kuzeye açılan üç kapısı vardır. Selçuklu tarzı oymalı, iki kanatlı minber kapısı üzerindeki kitabede sureler ile ilk yapım tarihini belirten yazı vardır. Mimarı Emir Hacı Bey’dir. Caminin ilk büyük onarımı M. 1341 yılında Muzafferüddünoğlu Emir Abdullah Bey tarafından yaptırılmış ve doğu cephedeki kapı üzerine bir yazıt konulmuştur.

   Zamanımızda eski biçimi korunarak yeniden onarılan cami, ahşap mimarîsi ve yeşil sırlı tuğlalı baklava dilimi tuğla minaresiyle Selçuklu döneminin eşsiz örneklerinden biridir.

Zafer Müzesi 

1913-1914 yıllarında yapılmıştır. Zemin katta 10 oda, 1 toplantı salonu ve sahnesi, üst katta 9 oda ve sergi salonu vardır. Başkomutan Meydan Muharebesinin planlandığı ve taarruz emrinin verildiği yerdir. Zafer Müzesinde, Başkomutan savaşı ile ilgili bilgi verilmesinin yanında, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa ve Batı Cephesi Harekat Şube Müdürü Tevfik Bıyıkoğlu anısına, kaldıkları odalar düzenlenmiştir.