Kaplıca Suyumuzun Faydaları

KAPLICA SUYUMUZUN FAYDALARI

 

Tarihte Frigyalılardan bu yana kullanılan Afyon Gazlıgöl yaylabağı kaplıca suları hem içmece tedavisi hem de banyo tedavisi olarak yararlanılan termal / kaplıca suyumuz kireçlenme, fibromiyalji, kadın kastalıkları, romatoit artrit, bel ve boyun fıtığı , cilt hastalıkları, kemik erimesi (Osteoporoz), gut hastalığı, sindirim sistemi ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları, kas ağrıları gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.

İnsan vücudu yaşadığı sürece organizmada biriken zehirli maddeleri idrar, dışkı, ter, safra, tükürük bezleri ve buna benzer boşaltım yolları ile dışarı atar. Zamanla bu zehirlerin tam olarak dışarı atılması güçleşir, organlar tembelleşir ve zehirli maddeler vücutta birikip artmaya başlar. Sağlık Bakanlığı onaylı termal / kaplıca suyumuz içmece ve banyo kürü olarak kullanıldığında birikmiş olan bu zehirli maddeler idrar, dışkı, ter, safra gibi yollardan kolayca dışarıya atılırlar.

KİREÇLENME

 

Termal Suyumuzun  adale kuvvetlendirici, iç salgı bezlerinin çalışmasını düzenleyici, eklem sıvısını düzenleyici, iltihabi giderici, kemik dokusunu güçlendirici ve onarıcı etkileri vardır. Su içi ve su dışı egzersizlerle birlikte eklem kireçlenmelerinden (ostreoartrit) rahatlıkla kurtulabilir, isterseniz tıbbi tedaviye destek olarak da kaplıcamızda ek tedaviler düşünebilirsiniz.Gazlıgöl Kaplıca suları radyoaktif etkisi ile iç salgı bezleri  yoğun bir şekilde çalışıp, üretim yapmaktadır. Bu sebepten tesisimizdeki  kaplıca uygulamalarından sonra vücut yorgun düşer.

BÖBREK VE SAFRAKESESİ TAŞI

 

Böbrek ve safrakesesi Taşı:Afyon Gazlıgöl Kaplıca suları  içinde bulunan magnezyum, kalsiyum ve sülfat mineralleri böbrek ve idrar yollarındaki bazı  taşları erittiği gibi yeni taş oluşmasını engelleyici etkiye sahiptir.İdrar yolu enfeksiyonlarında da yine iltihabı atma özelliği vardır. Mineralli sular böbrek fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Böbrek , safra  taşı ve kumu için en az üç günlük içme kürü önerilir.Banyo yapılması taşın düşme sürecini hızlandırıp rahatlatır.

KADIN HASTALIKLARI

 

İdrar yolu enfeksiyonlarında özellikle bikarbonat, magnezyum ve kalsiyum içerikleri yüksek mineralli özelliği ile kaplıca/ termal sularımız iltihabı geriletici etki göstermektedir. Bol su içilerek banyo yapılması tavsiye edilir. Mineral ve radyoaktivitesinden dolayı  ağrılı adet, kadınlarda görülen yumurtlama problemlerinin tedavisinde de olumlu etkiler göstermektedir.Afyon Gazlıgöl Termal suları vücutta hastalıklara karşı direnç sağlayan akyuvarları arttırmaktadır. Radyoaktif özelliği ile kronik iltihaplı kadın hastalıklarında da, iltihabı sulandırıcı ve sökücü etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği ile aynı zamanda yumurtalık iltihapları, adet düzensizlikleri, kısırlık gibi rahatsızlıkların tedavilerinden olumlu sonuçlar alınmaktadır.

FİBROMİYALJİ

 

Başlıca belirtileri hafıza problemleri, düşünce bozuklukları, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanmalar, çarpıntı, bağırsak şikayetleri, üzgün veya depresif durum, gün boyunca yorgunluk hissi, dinlenemeden uyanmış olma hissi, hassas bağırsak sendromu, sık sık işeme, kardiyak semptomları, jinekolojik sorunlar, nörolojik sorunlar (vücutta uyuşma görülme, sinirli ve iğneleyici olma, gergin olma hali, baş ağrısı), ruhsal rahatsızlıklar (depresyon) bilişsel sorunlar (konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme güçsüzlüğü) olan Fibromiyalji rahatsızlığının  tedavisinde suyun sıcaklığı, mineral içeriği ve radyoaktivite gibi özellikleri  sayesinde olumlu sonuçlar alınmaktadır. Tedaviye ek olarak kese yaptırılıp kaplıca suyunun ciltten emilimi artırılmalıdır.Afyonkarahisar Gazlıgöl termal bölgesinde bulunan Başaranlar Termal tesislerindeki Ozon terapisi de çok faydalı bir alternatif tedavidir.

BOYUN VE BEL FITIĞI

 

Sabah ve akşam 15-20 dakikalık kaplıca tedavisi uygulanmaktadır. Sıcak suda boyun suyun içinde kalacak şekilde belirlenen süre kadar kalınıp, banyodan sonra yarım saat kadar istirahat önerilmektedir. Tedavinin daha iyi neticeler vermesi için masaj ve manuel tedavi ile hastalığın tekrarlamaması için önerilen egzersizlere devam edilmesi gerekmektedir.Afyon Gazlıgöl kaplıca sularından fayda sağlaya bilmek için 7 günlük kür programları önerilir.

CİLT HASTALIKLARI

 

Kükürtlü ve radyoaktiviteli Afyon Gazlıgöl  kaplıca suları ve çamur deri hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Termal sularının etkisi ile ciltteki kirli kan temizlenmek üzere dolaşım sistemine püskürtülmekte; bu sırada çamurdaki tek hücreli amiplerden oluşan organik maddeler de ciltteki gözenekleri açmaktadır. Kalbe ulaşarak temizlenen kirli kan yeniden cilde dönerek hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Böylelikle cilt kendini yenileyerek güzellik ve sağlık kazandığı gibi başta sedef, egzama,kaşıntı, istenmeyen kokular gibi cilt hastalıkları ortadan kalkmaktadır.Gazlıgöl Başaranlar Termal tesislerinde ki Ozon terapisi ayrıca faydalı bir alternatif tedavidir.

ROMATOİT ARTRİT

 

Tüm iltihaplı romatizmal hastalıklar gibi aktif dönemi dışındaki dönemlerde kaplıca tedavisi çok iyi sonuçlar vermektedir.Hem tedavi edici hem de koruyucu özelliği bulunmaktadır. Ancak aktif dönemlerinde kesinlikle kaplıca tedavisi ve sıcak uygulamalar önerilmez; sakıncalıdır.Gazlıgöl kaplıca sularıeski çağlardan beri romatizmal hastalıklar için kullanılmaktadır.

KEMİK ERİMESİ (Osteoporoz)

 

İçme ve banyo kürleri şeklinde yararlanacağınız kaplıca suyumuz, içeriğindeki silisyumdiyoksitin, magnezyum, kalsiyum ve bikarbonat  yardımıyla, minerallerin hücre içine çekilmesini sağlayarak kemik erimesine karşı kemiklerinizi güçlendirecektir.  Buna ek olarak,Afyon Gazlıgöl kaplıca suları   yüksek Florür içerdiği için kemiklerin ve dişlerin kuvvetlenmesini sağlar.0-6 yaş çocuklarının içmesi uygun değildir.Aşırı florür çocukların dişlerinde sararmalara neden olabilir.

DAMLA GUT

 

Kanı ürik asitten temizlemek için, hastalığın başlangıcında, sülfatlı sular çok iyi netice vermektedir. Radyoaktif sular da mafsal ağrılarının giderilmesinde kullanılır, ayrıca idrar miktarını hem de idrarla ürik asit atılımını artırırlar, bu nedenle Afyon Gazlıgöl termal suları Gut hastalığında krizler arası dönemlerde yararlılardır.

KAS AĞRILARI

 

Afyon Gazlıgöl Termal  suyundaki karbondioksit gazı, kaslara daha fazla kan gitmesini sağlamaktadır. Sıcak suyun etkisi ile ağrıda azalma ve tedavi oluşmakta olup tedavi süresince ve sonraki günler hasta bölgenin iyi korunması gerekmektedir.

BAĞIRSAK HASTALIKLARI

 

Kolit, polip, divertükül, kabızlık gibi şikayetler sonucunda ortaya çıkan ağrı ve spazmların giderilmesinde, karaciğer rahatsızlıkları, karaciğer iltahaplarında, düşük olan hemoglabin alyuvarlar değerlerinin yükseltilmesi ile anemi(kansızlık) tedavilerinde Gazlıgöl kaplıca suyunun demir minaralizasyonunun fazla olması nedeniyle olumlu etkileri gözlemlenmektedir.

 KISIRLIK 

 

Afyon Gazlıgöl kaplıca sularındaki radon gazının olumlu etkisi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

 MİDE RAHATSIZLIKLARI 

 

Gastirit, ülser, divertükül, reflü gibi rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan ağrı, gaz, hazımsızlık gibi şikayetlerin giderilmesinde Afyon Gazlıgöl termal suları olumlu etki göstermektedir.

Başarılı Bir Kaplıca Tedavisi İçin · Kaplıcaya girmeden önce doktorla görüşülmeli ve onun önerilerine uyulmalıdır. · Tok karnına kaplıcaya girilmemelidir.Ağır yemeklerde kaçınılmalıdır.