Kaplıca suyundan nasıl faydalanılır?Nasıl uygulama yapılır?

-Öncelikle olarak kaplıca kürüne başlamadan önce mutlaka kese yaptırınız.Kese yaptırdığınızda cildinizdeki gözenekler açılacak ve kaplıca suynun ciltten emilimine çok faydası olacaktır.

- Afyon Gazlıgöl termal  Kaplıca suyunun şifa verici radyoaktif ve kimyasal özelliklerinin bozulmaması için sabun, şampuan, krem, vb. kullanılmamalıdır.

- Sudaki şifa verici özelliklerin vücut tarafından kabul edilebilmesi için, kaplıca suyunda hareketsiz kalmak çok önemlidir.

-Afyon Gazlıgöl Termal su sıcaklığı 41-42 dereceden fazla ise suya girilmemelidir. Kaplıca suyuna girilmesine müteakip terleme başladıktan itibaren 5 dakika sonra çıkılmalıdır. Konfor şartları uygun ortamda 30 dakika ile 1 saat arasında terleme bitene kadar yatarak istirahat edilmelidir.

-Günde iki kereden fazla kaplıcaya girilmemelidir.

-Türkiye şartlarında (sosyo ekonomik sebebler dolayısıyla) Afyon Gazlıgöl kaplıca suyu ile kür tedavisinin en az 7 veya 10 gün olduğu unutulmamalıdır.Gelişmiş ülkelerde bu süre ortalama 4 haftadır.Bir kaç günden oluşan kaplıca uygulamaları önemli rahatsızlıklarda fazla faydası olmayacağı ancak dinlenme ve stress atma yönünde önemli faydalar sağlıyacağı bilinmektedir.

-Tedavi süresinde vücut asla üşütülmemelidir.

-Terleme müddeti sonunda çamaşır değiştirilerek hafif bir gezinti yapılmalıdır.

-Afyon Gazlıgöl Kaplıca tedavisi her kişide ayni etkiyi göstermez.Bazılarında bir iki banyo sonra halsizlik, sinirlilik, yorgunluk, bas ağrısı, uykusuzluk olabilir.

- Gün içerisinde ikiden fazla kaplıca tedavisine giren ve sıcaklığının 41-42 derece üzerindeki sularda uzun sure kalan hastalarda termal kriz oluşabilir. Termal kriz halsizlik, bulantı, baş dönmesi ve ateş rahatsızlıklarının görülmesiyle anlaşılmaktadır.