Kaplıca Suyunun İyi Geldiği Hastalıklar

Kaplıca Suyunun İyi Geldiği Hastalıklar

  • Eklem Hastalıkları: Tesisimize ait kuyumuzdan 565 m derinlikten çıkartılan doğal şifalı termal suyumuz eklem hastalıklarına 3 farklı şekilde etki etmektedir. Doğal şifalı Termal kaplıca suyumuzun Birinci etkisi suyun içerisinde bulundurduğu mineraller Ca, P, Mg gibi elementlerle özellikle romatoit artrit, osteoartrit gibi iltihaplı hastalıkların akut olmayan dönemlerinde kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirerek olumlu yönde etki eder.  İkinci etkisi ise Termal suyumuz da bulunan yoğun minerallerden dolayı kaldırma kuvveti ve sıcaklığı sayesinde ekleme binen yükleri hafifleterek bağların özellikle kasların gevşemesine yol açar. Böylece eklem daha fazla hareket eder. Son olarak suyun rahatlama etkisi vücutta endorfin hormonu salınımı artırarak stresi alır ve genel bir rahatlık sağlar.
  • Kronik Bel ağrısı: Kronik bel ağrısında özellikle doğal şifalı Termal suyumuzun sıcaklığı ve içerdiği minerallerle belimizde bulunan bağların, tendonların gevşemesine ve belde ki omurların daha fazla hareketini sağlayarak omurlar arasın da oluşan kireçlenmenin azalmasına ve omurlar arasında bulunan nucleus purpose denilen yapının üzerinde etki ederek bel fıtığı, omurilik daralması gibi şikâyetlerin azalmasına neden olur.
  • Nörolojik Rahatsızlıklar: Nörolojik rahatsızlıklarda en büyük problem kasların atrofi(küçülme) olmasıdır. Sinir uyarısı kasa yeteri kadar gelmeyince kaslar sertliğini kaybeder ve eklemlerde kireçlenme meydana gelir. Doğal Şifalı Termal kaplıca suyumuzun faydalarına geldiğimizde özellikle doğal şifalı termal kaplıca suyumuzun içinde bulundurduğu Potasyum ve Magnezyum mineralleri kasların daha düzenli çalışmasına etki ederek kas kaybını azaltır. Doğal şifalı termal kaplıca suyumuzun mineral yoğunluğu ve hidrostatik basıncı ile eklem ve kaslar daha kolay hareket eder. Böylece oluşabilecek kireçlenmenin azaltıcı etkisi oluşur. Sonuç olarak doğal şifalı termal kaplıca suyumuzun içinde ki Mg, P mineralleri kasların mineralizasyonu, suyun basıncı ve su içi egzersizlerle kasların güç kaybını engeller.
  • Nörovejetatif Distoniler: Tesisimize ait kuyumuzdan 565 m derinlikten çıkartılan doğal şifalı termal suyumuzun sıcaklığı analjezik ve kas gevşetici etkisi ile kas kasılması (Nörovejetatif Distoniler) rahatsızlığında önemli etkisi vardır. Doğal şifalı Termal suyumuzun mineral yoğunluğunun etkilediği suyun sıcaklığı sayesinde yumuşak dokuların uzama kabiliyeti artar ve eklem kısıtlılığı çözülür. Nörovejetatif Distoniler rahatsızlığının tedavisinde termal suyun sıcaklığı; hidrostatik basınç, suyun kaldırma kuvveti ve içeriğinde bulunan minerallerin özelliklerinden faydalanarak etki sağlar ve kasların yumuşamasını sağlar.
  • Ortopedik Operasyonlar: Ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde, Tesisimize ait kuyumuzdan 565 m derinlikten çıkartılan doğal şifalı termal suyumuz sayesinde etkili sonuçlar elde edilmektedir. Ortopedik veya iskelet sistemine yönelik ameliyatlar sonrasında oluşan eklem tutuklukları, kazalardan veya ameliyatlardan kalan sekeller, eklem donmaları ve adale sertliklerinin rehabilitasyonunda termal su tedavisinin önemli yeri bulunmaktadır. Doğal şifalı termal kaplıca suyumuzun mineral yoğunluğunun etkisi ile suyun sıcaklığı, suyun kaldırma kuvveti sayesinde iskelet sistemine etki yaparak fayda sağlamaktadır.
  • Ankilozan spondilit: Ankilozan spondilit yani omurga romatizması, özellikle omurgadaki eklem ve kemiklerin köprüleşmesine yol açarak belinizde ki omurgaların hareketlerini kaybederek kemikleşmeye yol açan iltihaplı romatizma hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Omurganın tümünün kemikleşerek omurgada tam bir hareket kısıtlılığının oluşmasına neden olabilir. Başlangıçta hastanın sakro iliyak (kalça-bel) bölgesinde tutulum başlar ve ilerleyici olarak boyun kısmına kadar ilerleyebilir. Tesisimize ait kuyumuzdan 565 m derinlikten çıkartılan doğal şifalı termal suyumuzun içerisinde bulundurduğu mineraller romatizmanın aktif olmayan dönemlerinde, su içi egzersizlerle beraber kullanıldığı takdirde kasların yumuşamasını sağlayarak kasların eklemlere uyguladığı yük azalır. Böylece eklemlerde daha fazla hareket sağlanarak omurgada ki kemikleşmeyi azaltıcı etki gösterir.
  • Miyozit: Bağışıklık sisteminin fazla ve kontrolsüz çalışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Nadir görülen Romatolojik bir hastalık grubudur. Bağışıklık sisteminin fazla ve kontrolsüz çalışması sonucu ortaya çıkan oto antikorlar ve bazı diğer maddelerin kaslarda yaptığı bir inflamasyon sonucu ortaya çıkmaktadır. Tesisimize ait kuyumuzdan 565 m derinlikten çıkartılan doğal şifalı termal suyumuzun içerisinde bulunan mineraller kasların çalışmasını ve bağışıklık sistemini destekleyici özelliğe sahip olduğu için miyozit rahatsızlığı olan hastalarımızda olumlu etkiler görülmektedir.
  • Cerebral Palsy:  Beynin oksijensiz kalması durumunda ya da doğumsal nedenlerden dolayı beyinde meydana gelen nörolojik bir hastalıktır. En büyük problem spastisite   (kas gerginliği) dir. Tesisimize ait kuyumuzdan 565 m derinlikten çıkartılan doğal şifalı termal suyumuzun barındırdığı mineraller sayesinde kasların gevşediği ve eklemde ki hareketin arttığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda doğal şifalı termal kaplıca suyumuzun sakinleştirici etkisi de çocuklarda motivasyon yönünde pozitif etki sağlamaktadır. Ayrıca Cerebral Palsy hastalığı için hipoterapi ( at binme) de yapılmaktadır.
  • Spor Yaralanmaları: Spor yaralanmalarının akut dönemde zıt banyo uygulamalarımız, kronik dönemde fizik tedavi ve güçlendirme egzersizleri ile kasların daha çabuk toparlanmasını ve gündelik hayatta ki gücüne ulaşmasını hızlandırıyoruz. Tesisimize ait kuyumuzdan 565 m derinlikten çıkartılan doğal şifalı termal suyumuzun içerisinde bulunan magnezyum özellikle kaslarda oluşan krampları, suyumuzun sıcaklığı sayesinde de kasların kanlanarak beslenmesi ve tamir işleminin hızlanmasını sağlamaktadır.
  • Tendinit: Kronik dönemde Tesisimize ait kuyumuzdan 565 m derinlikten çıkartılan doğal şifalı termal suyumuzun içinde bulunan mineraller kasın beslenerek kendini toparlamasını doğal şifalı termal suyumuzun sıcaklığı ise kaslarda oluşan ağrı, spazm gibi şikâyetleri azaltarak tendonun kendini toparlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca fizik tedavi ve zıt banyo uygulamaları ile iltihabın azalarak eklemin hareket düzeyi artırmaktadır.